ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY WE WROCŁAWIU
Architektura
Inwestor: Zarząd Inwestycji Miejskich
Lokalizacja: Wrocław
Data: 2014 - 2017
Powierzchnia użytkowa: 8 040 m2

Autorzy: Adam Derlatka, Tadeusz Derlatka, Agnieszka Gozdek, Joanna Migut, Paweł Migut

Opis:
Środkiem ciężkości założenia zespołu szkolno-przedszkolnego jest wewnętrzny dziedziniec, który stanowi centrum życia szkolnego, a także miejsce, gdzie dzieci z różnych grup wiekowych mają możliwość integracji i zabawy. Może również pełnić rolę małego placu apelowego, a w przypadku zgromadzeń całej szkoły – taką rolę może pełnić wielofunkcyjne boisko z tworzywa syntetycznego.
 
Przyjęty układ funkcjonalny części szkolnej nawiązuje do kształtu odwróconej litery U, dzięki czemu zachowana została łatwa dostępność do wszystkich pomieszczeń dydaktycznych, wzbogaconych holami rekreacyjnymi o różnym charakterze i lokalnym klimacie. Wejście główne zaprojektowane od strony północnej, prowadzi do holu wejściowego z windą obudowaną klatką schodową. Hall wejściowy łączy się przestrzennie poprzez otwarcia na fragmentach stropów z powierzchnią rekreacyjną na pierwszym i drugim piętrze. Wokół schodów zaprojektowano wewnętrzną galerię widokową na dziedziniec.
 
Główne wejście do części przedszkolnej zaprojektowano od strony zachodniej. Prowadzi ono do holu wejściowego z zespołem szatniowym, sanitarnym, jadalnią i dostępem do dziedzińca wewnętrznego. Ciąg sal przedszkolnych zaprojektowano od strony południowej. Z każdej z tych sal dostępne będą bezpośrednio zewnętrze place zabaw, o optymalnym oświetleniu naturalnym. Projektuje się węzeł żywieniowy z wspólną kuchnią i dwie obsługujący część szkolną i przedszkolną. Wyodrębniona część sportowa została połączona z budynkiem szkoły niewielkim łącznikiem na poziomie parteru i pierwszego piętra. Na parterze została zlokalizowana cześć szatniowa i zaplecze sanitarne, natomiast na piętrze niewielka antresola hali sportowej, dwie sale do gimnastyki korekcyjnej oraz gabinet pielęgniarki.